past simple - nieregularne formy czasowników

Past Simple – nieregularne formy czasowników

 

 

Past Simple – nieregularne formy czasowników

 

Past Simple - nieregularne czasowniki
Past Simple – uczniowie w trakcie układania domino w kształcie pentagonu z nieregularnymi czasownikami.

 

Gramatyka to jedna z najmniej lubianych dziedzin w obrębie języka angielskiego. Zarówno dla nauczycieli jak i uczniów stanowi w pewnym stopniu wyzwanie. Ci pierwsi muszą znaleźć najlepszy sposób, by wytłumaczyć najważniejsze kwestie w sposób jak najbardziej przystępny, a Ci drudzy zmierzyć się z dość duża ilością zasad oraz wyjątków.

Dzisiejszy wpis dotyczy regularnych oraz nieregularnych form czasowników past tense (tzw. II forma), których używamy, chociażby do wyrażenia przeszłości w czasie Past Simple. Czym są te nieregularne formy czasowników, gdyż to właśnie na nich chciałbym skoncentrować swoją uwagę? Jak można łatwo się domyślić, są to formy nieregularne ponieważ formę przeszłą tworzymy w inny sposób niż w przypadku czasowników regularnych. Krótkie przypomnienie:

  • Regularnym czasownikiem jest słowo visit (odwiedzać), gdyż formę czasu przeszłego tworzymy poprzez dodanie do tego czasownika końcówki ‚-ed’

I visited my grandmother yesterday. (Wczoraj odwiedziłem swoją babcię).

  • W przypadku czasowników regularnych zakończonych samogłoską ‚-e’ (np. smoke) dodajemy tylko ‚-d’, aby utworzyć formę przeszłą:

She smoked cigarettes two years ago. (Paliła papierosy 2 lata temu).

Zatem czasowniki nieregularne to innymi słowy czasowniki nieodmieniające się przez końcówkę ‚-ed’ i ‚-d’. Formy tych czasowników należy po prostu zapamiętać. Sposobów na zapamiętanie i utrwalenie jest bardzo dużo. W duże mierze zależy to od Naszych preferencji. W dzisiejszym wpisie przedstawiam pomysł na utrwalenie omawianych czasowników nieregularnych. Ćwiczenie można wykorzystać zarówno z dziećmi jak i osobami dorosłymi.

 Propozycja gry do utrwalenia regularnych i nieregularnych form czasowników:

  1. Pobieramy wzór równobocznych trójkątów, z których uczniowie będą musieli zbudować pięciokąt na zasadzie gry domino. DOWNLOAD: Past Simple
  2. Na każdym z trzech boków trójkąta wpisujemy czasownik w formie bezokolicznika lub jego formę przeszłą.
  3. Wycinamy trójkąty.
  4. Zadaniem uczniów jest dopasowanie odpowiednio formy bezokolicznika i jego regularnej lub nieregularnej formy.
  5. Uczniowie mogą pracować samodzielnie, bądź w małych grupach. Ich zadaniem jest ułożenie pentagonu jak najszybciej oraz w poprawny sposób.
  6. Drużynę, którą zrobi to najszybciej możemy w wybrany przez siebie sposób nagrodzić.


Wpisanie czasowników pochłonie trochę naszego czasu, ale zdecydowanie warto. Zaangażowanie dzieci odgrywa tu kluczową rolę, szczególnie, że uczniowie mogą ze sobą rywalizować, by zostać zwycięzcą. Raz przygotowaną grę można wykorzystać wielokrotnie. W tym celu zachęcam do wydrukowania gry na papierze technicznym oraz odpowiednio zalaminować. Voilà !!!

 

Galeria zdjęć: 

 

 

past simple - nieregularne formy czasowników

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *